Oinochoe
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OINOCHOE, Grekland, geomterisk stil, ca 700-500 f Kr, lergods, höjd ca 17, största diameter 12 cm
Proveniens: Allan Dahlander (1894-1955): Inköpt unde resa i Mellanöstern och hemfört till Sverige på 1930-talet
Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Jordfynd, lagning
619217
2019-03-23