Anna-Lisa Feuk rölakanmatta

Anna-Lisa Feuk rölakanmatta
Anna-Lisa Feuk rölakanmatta
Anna-Lisa Feuk rölakanmatta
Anna-Lisa Feuk rölakanmatta
Anna-Lisa Feuk rölakanmatta
Anna-Lisa Feuk rölakanmatta
Anna-Lisa Feuk rölakanmatta
Anna-Lisa Feuk rölakanmatta
Anna-Lisa Feuk rölakanmatta
Anna-Lisa Feuk rölakanmatta

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

ANNA-LISA "ISSA" FEUK, matta, rölakan, 1960-tal, egen ateljé, geometrisk dekor i grått, beige, grönt, ljusgult och brunt, signerad IF Vbn, ca 243x163 cm

HISTORIK
Anna-Lisa Feuk (1918-1999): Arbetade mestadels med batik, men gjorde även en hel del textiltryck, bla julmotiv, med ett modernt stiliserat mönsterspråk. Anna-Lisa studerade vid Slöjdföreningens skola i Göteborg 1938-43 och arbetade därefter som assistent i Agda Österbergs ateljé i Varnhem med formgivning av kyrkliga textilier. Mellan 1947-51 blev Farma textiltryck i Partille hennes arbetsplats. Under samma period drev hon en vävstuga där hon vävde mattor i flossa, rya och röllakan. 1951 startade hon egen firma - Issa Konsthantverk - och blev medlem i Konsthantverkarna i Stockholm.

För konditionsrapport kontakta andreas.knutsson@auktionsverket.se

Stadkant med fläck, i övrigt försiktigt bruksslitage

619233

2019-03-10