Tumlare silver Stettin 1700-tal
Klubbat för:
6 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TUMLARE, silver, av Lorentz Paulsohn (d.ä.), Stettin 1742-72, preussisk skattestämpel FW (1809), vid mynningskanten ciselerad rocailledekor, delvis förgylld, diameter 8 cm, höjd 5 cm, vikt 73 g, vid mynningen prickade bokstäver A. A. M. E. v. W. 1786
För konditionsrapport kontakta tomas.persson@auktionsverket.se
619260
2019-03-10