Ellen Jolin akvarell

Ellen Jolin akvarell
Ellen Jolin akvarell
Ellen Jolin akvarell
Ellen Jolin akvarell
Ellen Jolin akvarell
Ellen Jolin akvarell
Ellen Jolin akvarell
Ellen Jolin akvarell
Ellen Jolin akvarell
Ellen Jolin akvarell

Klubbat för:

6 200 SEK

2 000 SEK

ELLEN JOLIN (1854-1939): "Herdegosse", signerad Ellen. Jolin, Roma 1892, akvarell, ca 34x24 cm

Ellen Jolin var bildkonstnär, grafiker och författare. Hon var dotter till skådespelaren Johan Christopher Jolin och faster till konstnären Einar Jolin. Hon studerade privat för Fredrik Sholander, Kerstin Cardon och den norske målaren Carl Hansen. Därefter deltog hon i en ettårig kurs vid Tekniska skolan innan hon 1877 kom in vid Konstakademien. 1889 for hon till Paris för att studera för Jules Joseph Lefebvre vid Académie Julian. Hon är representerad på Nationalmuseum och ett flertal landsortsmuseer.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

619367

2019-03-25