Toilettebord nyrokoko
Klubbat för:
2 400 SEK
2 500 SEK
TOILETTEBORD, nyrokoko, 1800-talets andra hälft, fanérat i valnöt, ramen till spegeln i betsat, skuret lövträ, med svängda ben samt uddig skiva, bordet med 7 lådor, höjd ca 164, 102x46 cm
Några delar av dekorelementer till nyckelhålar saknas, lagningar till skuren dekorelementer, märken, fläckar, fanéring med några torrsprickor, en låda öppnar ej, ställvis något blekt, slitage, spegeln är möjligtvis senare
619411
2019-03-01