Stolar Karl Johan

Stolar Karl Johan
Stolar Karl Johan
Stolar Karl Johan
Stolar Karl Johan
Stolar Karl Johan
Stolar Karl Johan
Stolar Karl Johan
Stolar Karl Johan
Stolar Karl Johan
Stolar Karl Johan
Stolar Karl Johan
Stolar Karl Johan
Stolar Karl Johan
Stolar Karl Johan
Stolar Karl Johan
Stolar Karl Johan
Stolar Karl Johan
Stolar Karl Johan
Stolar Karl Johan
Stolar Karl Johan

Klubbat för:

18 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

STOLAR, fem stycken, stockholmsarbeten i Karl Johan, fanerade med mahogny, träskuren och förgylld dekor, peltaformad ryggbricka med akantusfleuronger, tvärslå med grevlig krona, sabelformade ben, märkta med blyerts Fru Dubois, sitthöjd 47 cm

PROVENIENS: Grevinnan Marianne Lagerberg, Stockholm
därefter i arv inom familjen

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Smärre dekor och fanérskador, en stol med lagningar

619600

2019-03-10