Stolar Karl Johan
Klubbat för:
18 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
STOLAR, fem stycken, stockholmsarbeten i Karl Johan, fanerade med mahogny, träskuren och förgylld dekor, peltaformad ryggbricka med akantusfleuronger, tvärslå med grevlig krona, sabelformade ben, märkta med blyerts Fru Dubois, sitthöjd 47 cm
PROVENIENS: Grevinnan Marianne Lagerberg, Stockholm
därefter i arv inom familjen
För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se
Smärre dekor och fanérskador, en stol med lagningar
619600
2019-03-10