Taburetter rokoko

Taburetter rokoko
Taburetter rokoko
Taburetter rokoko
Taburetter rokoko
Taburetter rokoko
Taburetter rokoko
Taburetter rokoko
Taburetter rokoko
Taburetter rokoko
Taburetter rokoko

Klubbat för:

14 500 SEK

Utropspris

10 000 SEK

TABURETTER, ett par, stockholmsarbeten i rokoko, träskuren dekor, svängda sarger varav två sidor med mussla mot pikerade fält, benanfanger med växtornamentik, H-kryss, bemålade, sitthöjd 44 cm

PROVENIENS: Grevinnan Louise von Rosen, Stockholm därefter i arv inom familjen

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Smärre lagningar, något ranka

619606

2019-03-10