Taburetter rokoko
Klubbat för:
14 500 SEK
Utropspris
10 000 SEK
TABURETTER, ett par, stockholmsarbeten i rokoko, träskuren dekor, svängda sarger varav två sidor med mussla mot pikerade fält, benanfanger med växtornamentik, H-kryss, bemålade, sitthöjd 44 cm
PROVENIENS: Grevinnan Louise von Rosen, Stockholm därefter i arv inom familjen
För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se
Smärre lagningar, något ranka
619606
2019-03-10