Porträtt
Klubbat för:
25 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
JOHAN HENRIK SCHEFFEL (1690-1781): Porträtt av Jaktjunkare Aron (Arent) Gustaf Silfversparre, olja på duk, 80 x 65 cm. Utförd 1756.
Påskrift på baksidan: Detta portrait har jag skänkt till min Dotter Fröken Hedvig Chatarina Silfversparre 1788 Aug: den 6, A. Gust. Silfversparre, och som Nu Gifvit dett ått sin Bror C. A. år 1795: och återigen bortgifvit af C. A. till Min Bror G: J. S, 1822.
herr Arent Güstav Silfwersparre Jagtjunckar wid Kongl hofw, födder den 25 jan. 1727
Scheffel 1756
PROVENIENS: Jaktjunkare Aron Gustaf Silfversparre (1727-1818),
därefter i arv till hans dotter Hedvig Catharina Lovisin (1770-1854),
därefter i arv till hennes bror ryttmästare friherre Carl Axel Silfversparre (1773-1842),
därefter i arv till dennes bror överstelöjtnant friherre Gustaf Johan Silfversparre (1771-1858)
Svensk privatsamling
För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se
Lagningar, retuscher
619667
2019-03-10