Kruka, brons och cloisonné, Japan

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KRUKA, brons med inläggningar i cloisonné, Japan, sent 1800-tal, dekor med mytologiska djur och arkaiserande mönster, höjd ca 29 cm, diameter 36 cm

PROVENIENS: Svensk privatsamling, införskaffad under framför allt 1970/80-talet i Stockholm

För konditionsrapport kontakta elisabet.fellbom@auktionsverket.se

Slitage

619728

2019-03-10