Skulptur brons Japan sent 1800-tal

Klubbat för:

9 600 SEK

Schätzwert

4 000 SEK

Beschreibung

SKULPTUR, brons med inläggningar i cloisonné, Japan, sent 1800-tal, föreställande Fukukenjaku Kannon (Avalokiteshvara, bodhisattva som personifierar medkänslan), höjd ca 89 cm

PROVENIENS: Svensk privatsamling, införskaffad under framför allt 1970/80-talet i Stockholm

För konditionsrapport kontakta elisabet.fellbom@auktionsverket.se

Zustandsbeschreibung

Slitage, saknar troligtvis sin mandorla

619890

2019-03-10