Smörask Blybergsporfyr 1800-talets första hälft
Klubbat för:
9 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SMÖRASK, Karl Johan, Blybergsporfyr från Elfdals Porphyrverk, rund, fasetterad, locket med vridna fasetter och kulformad knopp, höjd 9,5, diameter 12,5 cm
För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se
Smärre nagg, locket med kantlagningar, hårspricka, möjligen ej ursprungligen sammanhörande delar
619921
2019-03-10