Smörask Blybergsporfyr 1800-talets första hälft

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SMÖRASK, Karl Johan, Blybergsporfyr från Elfdals Porphyrverk, rund, fasetterad, locket med vridna fasetter och kulformad knopp, höjd 9,5, diameter 12,5 cm

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Smärre nagg, locket med kantlagningar, hårspricka, möjligen ej ursprungligen sammanhörande delar

619921

2019-03-10