Mollie Faustman oljemålning
Klubbat för:
11 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MOLLIE FAUSTMAN (1883-1966): Tvätterskor, signerad MF, olja på duk, 59x60 cm
Mollie Faustmans konstnärliga inriktning var mestadels mot landskap med starka färger, med drag av expressionism och romantik. Beskrivningen går att känna igen sig i beträffande auktionens två utrop "Skärgårdsliv" och "Tvätterskor".
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
619957
2019-03-25