Mollie Faustman oljemålning

Mollie Faustman oljemålning
Mollie Faustman oljemålning
Mollie Faustman oljemålning
Mollie Faustman oljemålning
Mollie Faustman oljemålning
Mollie Faustman oljemålning
Mollie Faustman oljemålning
Mollie Faustman oljemålning
Mollie Faustman oljemålning
Mollie Faustman oljemålning

Klubbat för:

11 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

MOLLIE FAUSTMAN (1883-1966): Tvätterskor, signerad MF, olja på duk, 59x60 cm

Mollie Faustmans konstnärliga inriktning var mestadels mot landskap med starka färger, med drag av expressionism och romantik. Beskrivningen går att känna igen sig i beträffande auktionens två utrop "Skärgårdsliv" och "Tvätterskor".

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

619957

2019-03-25