Esther Salmson oljemålning

Esther Salmson oljemålning
Esther Salmson oljemålning
Esther Salmson oljemålning
Esther Salmson oljemålning
Esther Salmson oljemålning
Esther Salmson oljemålning
Esther Salmson oljemålning
Esther Salmson oljemålning
Esther Salmson oljemålning
Esther Salmson oljemålning
Esther Salmson oljemålning
Esther Salmson oljemålning

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

ESTHER SALMSON (1877-1966): Bordsstilleben, signerad och daterad Esther Salmson 1933, olja på duk, 42,5x52 cm

Esther Salmson studerade i bland annat Tyskland, Italien, Danmark och Frankrike, vid Académie de la Grande Chaumière 1905. Hon representerade också Sverige vid Baltiska utställningen 1914 i Malmö.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

619963

2019-03-25