Ljuskrona Karl Johan
Klubbat för:
27 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
LJUSKRONA, sannolikt stockholmsarbete, Karl Johan, för sex ljus, stomme av brännförgylld mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler och piggar, krönt av plym, kronringen med pressade blomornament, ljusarmar i form av siffran fem, korgbotten med sparljus, avslutande pinjekotte, höjd 105, diameter 76 cm
För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se
Obetydliga nagg, ställvis kompletterade manschetter
619988
2019-03-10