Anna Munthe-Norstedt oljemålning 1903
Klubbat för:
70 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK
ANNA MUNTHE-NORSTEDT (1854-1936): Stilleben med blommor i vas, signerad och daterad Anna Munthe Norstedt juni 1903, olja på duk, 65x51,5 cm
Anna Munthe-Norstedt bodde åren 1878-1881 i Paris och studerade för bl.a konstnären Hugo Salmson. Hon blev trogen sina motivval i form av interiörer och, inte minst, blommor, och utvecklade här en omvittnad skicklighet. Hennes stora beundran för de holländska 1600-talskonstnärerna och främst Jan Davidszoon de
Heem framkommer tydligt i det ovan avbildade, och till formatet väl tilltagna, praktverket. Blommorna i buketten är återgivna med stor detaljrikedom samtidigt som buketten är naturligt arrangerad och där glasvasen och uppslagna boken fullbordar interiörbilden.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
619989
2019-03-25