Gertrud Thankus oljemålning 1960
Klubbat för:
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GERTRUD THANKUS (1921-1965): Tidig vårskog, Farsta, signerad och daterad G Thankus -60, olja på duk, 46x55 cm
Gertrud Thankus ställde ut på Färg & Form 1961 och medverkade senare i utställningar på Liljevalchs konsthall i Stockholm och Göteborgs konsthall.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
620016
2019-03-25