Gertrud Thankus oljemålning 1960

Klubbat för:

1 300 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GERTRUD THANKUS (1921-1965): Tidig vårskog, Farsta, signerad och daterad G Thankus -60, olja på duk, 46x55 cm

Gertrud Thankus ställde ut på Färg & Form 1961 och medverkade senare i utställningar på Liljevalchs konsthall i Stockholm och Göteborgs konsthall.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

620016

2019-03-25