Flaskvas, 2 st penselbad Kina 1800-tal
Klubbat för:
29 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FLASKVAS, PENSELBAD, 2 st, porslin, Kina, 1800-tal, peach-bloom glasyr, ett penselbad märkt Kangxi, vasens höjd ca 14 cm, penselbadens diameter ca 10-11 cm
PROVENIENS: Svensk privatsamling, införskaffad under framför allt 1970/80-talet i Stockholm
För konditionsrapport kontakta elisabet.fellbom@auktionsverket.se
Smärre slitage, penselbadet med vit interiör har en kantspricka
620023
2019-03-10