Mandarinrock Kina sent 1800-tal

Klubbat för:

66 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

MANDARINROCK, mörkblått siden, Kina, sent 1800-tal, broderad med guld och silkestrådar, dekor föreställande åtta femkloiga drakar och lyckosymboler, troligtvis avsedd för en ämbetsman vid det kinesiska hovet, längd ca 140 cm

PROVENIENS: Svensk privatsamling, införskaffad under framför allt 1970/80-talet i Stockholm

För konditionsrapport kontakta elisabet.fellbom@auktionsverket.se

Slitage, smärre skador

620037

2019-03-10