Mandarinrock Kina sent 1800-tal
Klubbat för:
66 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
MANDARINROCK, mörkblått siden, Kina, sent 1800-tal, broderad med guld och silkestrådar, dekor föreställande åtta femkloiga drakar och lyckosymboler, troligtvis avsedd för en ämbetsman vid det kinesiska hovet, längd ca 140 cm
PROVENIENS: Svensk privatsamling, införskaffad under framför allt 1970/80-talet i Stockholm
För konditionsrapport kontakta elisabet.fellbom@auktionsverket.se
Slitage, smärre skador
620037
2019-03-10