Stolar gustavianska Johan Erik Höglander

Klubbat för:

6 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

JOHAN ERIK HÖGLANDER (stolmakare i Stockholm 1777-1813), ett par stolar, gustavianska stockholmsarbeten, signerade IEH samt med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, genombruten ryggbricka med godronnerat krön och knoppar, sarger med bandfläta, hörnfleuroner, ben med godronnerad överkragning samt kannelering, H-kryss, bemålade i svärtade och bronserade, sitthöjd 45 cm

LITTERATUR: Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, sidan 97, ena stolen avbildad

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Smärre slitage

620063

2019-03-10