Bordspendyl parisarbete i empire

Klubbat för:

22 000 SEK

10 000 SEK

BORDSPENDYL "LA LISEUSE, parisarbete i empire, efter modell av Jean-André Reiche, urtavlan signerad Rocquet à Paris (urmakare verksam i Paris 1807-1817), matterad och polerad brons, sockel klädd med marmo verde, urhus i form av bord, emaljerad urtavla med romerska siffror, sittande kvinna läsande bok med oljelampa, hel- och halvslag, två dragnycklar medföljer, höjd 32,5, 29,5 x 14 cm

LITTERATUR: Pierre Kjellberg: La Pendule Française, Paris 1997, sidan 399, jämför snarlik pendyl

För konditionsrapport kontakta markus.anderzon@auktionsverket.se

Smärre slitage, pendel saknas

620067

2019-03-10