Karmstolar 1-par samt 1 taburett

Klubbat för:

13 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

KARMSTOLAR, TABURETT, 3 dlr, sengustaviansk stil, 1900-talets första kvartal, bronserade, (2)karmstolar med fleuroner, kannelerade ben, bladhölster och egyptiserande kvinnohuvuden, (1)taburett med utsvängda ben på lejontassar, sitthöjd ca 45 cm

Enligt påskrift på undersidan satt Gustav V i en av stolarna 1927

Bruksslitage, nött klädsel och färg, mindre stötmärken förekommer

620114

2019-03-03