Anna Billing akvarell

Anna Billing akvarell
Anna Billing akvarell
Anna Billing akvarell
Anna Billing akvarell
Anna Billing akvarell
Anna Billing akvarell
Anna Billing akvarell
Anna Billing akvarell
Anna Billing akvarell
Anna Billing akvarell

Klubbat för:

15 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

ANNA BILLING (1849-1927): Furusund, signerad och daterad Anna Billing -85, akvarell på papper, ca 54x72 cm.

Anna Billing var en av få kvinnliga landskapsmålare under slutet av 1800-talet. Hennes far var konstnären Tore Billing och modern var den kända operasångerskan Elma Ström som utsågs till ingen mindre än Jenny Linds efterträdare. Anna växer alltså upp i ett konstnärshem där ett stort antal av den tidens mest framstående kulturpersonligheter vistades. Anna Billing var elev både till sin far och till Johan Christoffer Boklund, August Malmström och Kerstin Cardon. Hon gjorde en studieresa till Paris, där hon var elev till blomstermålaren Georges Jeannin och ställde även ut på Parissalongen 1884. På Stockholmsutställningen 1897 ställde hon ut med tavlan Björkar. Hon är representerad i Nationalmuseum i Stockholm och Göteborgs Konstmuseum.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

620232

2019-03-25