Olga Cronstedt akvarell
Klubbat för:
2 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OLGA PAVLOVNA CRONSTEDT (1908 på Krim-1994), Vy över Stockholm, signerad Olga Cronstedt, akvarell, ca 22x32 cm,
Tillsammans med Clara Wellendorf och Tamara Wolkonsky ställde hon ut på Galerie Moderne i Stockholm 1942. Hon medverkade i samlingsutställningar med Föreningen Svenska Konstnärinnor, Statens konstråds utställning på Liljevalchs konsthall, Stockholm stadsmuseums vårutställning och samlingsutställningar i London.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
620241
2019-03-25