Olga Cronstedt akvarell

Olga Cronstedt akvarell
Olga Cronstedt akvarell
Olga Cronstedt akvarell
Olga Cronstedt akvarell
Olga Cronstedt akvarell
Olga Cronstedt akvarell
Olga Cronstedt akvarell
Olga Cronstedt akvarell

Klubbat för:

2 800 SEK

Arviointi

2 500 SEK

Kuvaus

OLGA PAVLOVNA CRONSTEDT (1908 på Krim-1994), Vy över Stockholm, signerad Olga Cronstedt, akvarell, ca 22x32 cm,

Tillsammans med Clara Wellendorf och Tamara Wolkonsky ställde hon ut på Galerie Moderne i Stockholm 1942. Hon medverkade i samlingsutställningar med Föreningen Svenska Konstnärinnor, Statens konstråds utställning på Liljevalchs konsthall, Stockholm stadsmuseums vårutställning och samlingsutställningar i London.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Kuntoraportti

620241

Päivämäärä:

2019-03-25