Anna Cassel oljemålning 1887

Anna Cassel oljemålning 1887
Anna Cassel oljemålning 1887
Anna Cassel oljemålning 1887
Anna Cassel oljemålning 1887
Anna Cassel oljemålning 1887
Anna Cassel oljemålning 1887
Anna Cassel oljemålning 1887
Anna Cassel oljemålning 1887
Anna Cassel oljemålning 1887
Anna Cassel oljemålning 1887
Anna Cassel oljemålning 1887
Anna Cassel oljemålning 1887

Klubbat för:

27 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

ANNA CASSEL (1860-1937): Landsväg med pojke, Adelsö, signerad och daterad Anna Cassel -87, olja på duk, 33x53 cm

UTSTÄLLD
Prins Eugens Waldemarsudde, Ljusets Magi - Friluftsmåleri från sent 1800-tal, 2016, katalognr 39

Efter studier vid Tekniska skolan i Stockholm studerade Anna Cassel i början av 1880-talet vid Konstakademien, där hon blev god vän med Hilma af Klint. Tillsammans med tre andra kvinnor bildade de den spiritistiska gruppen "De Fem". Medan Hilma af Klint rönt stor uppmärksamhet i vår samtid är inte mycket känt om Anna Cassel, och hennes verk förekommer ytterst sparsamt på auktion. Det aktuella verket, ett landskap från Adelsö daterat 1887, är målat i ett realistiskt friluftsmåleri som var typiskt för konstnären under 1880-talet. Verket har varit utställt på Prins Eugen Waldemarsudde ("Ljusets Magi", 2016) och finns avbildat i utställningskatalogen.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

620254

2019-03-25