Ruth Kylberg oljemålning 1899

Ruth Kylberg oljemålning 1899
Ruth Kylberg oljemålning 1899
Ruth Kylberg oljemålning 1899
Ruth Kylberg oljemålning 1899
Ruth Kylberg oljemålning 1899
Ruth Kylberg oljemålning 1899
Ruth Kylberg oljemålning 1899
Ruth Kylberg oljemålning 1899
Ruth Kylberg oljemålning 1899
Ruth Kylberg oljemålning 1899
Ruth Kylberg oljemålning 1899
Ruth Kylberg oljemålning 1899

Klubbat för:

5 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

RUTH KYLBERG (född 1872- död efter 1942): Blomsterstilleben med frukt, vin och blommor, signerad och daterad Ruth Kylberg 1899, olja på duk, 36x52 cm

Ruth Kylberg, gift Gustafsson, var kusin med konstnären Carl Kylberg.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

620255

2019-03-25