Ruth Kylberg oljemålning 1899
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RUTH KYLBERG (född 1872- död efter 1942): Blomsterstilleben med frukt, vin och blommor, signerad och daterad Ruth Kylberg 1899, olja på duk, 36x52 cm
Ruth Kylberg, gift Gustafsson, var kusin med konstnären Carl Kylberg.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
620255
2019-03-25