Esther Kjerner oljemålning 1952
Klubbat för:
24 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
ESTHER KJERNER (1873-1952): Blomsterstilleben, signerad och daterad E Kjerner 1952, olja på pannå, 46x55 cm
UTSTÄLLD
Stenmans konstsalong, 1959
Gösta Stenmans samling, nr 7479
Esther Kjerner utbildade sig i Stockholm, vid Tekniska skolan och Konstakademin 1890-1895, för att därefter i sällskap med konstnärskollegan Eva Bagge bege sig utomlands. Det dröjde till omkring 1940 innan Esther Kjerner slog igenom, och öppnade sin första separatutställning 1941 i Hovintendent Gösta Stenmans konstsalong i Stockholm. Bland flera utrop i auktionen kan särskilt framhållas "Stilleben med terrin och frukter", och i mindre format "Stilleben med kastanjer och lökar" samt "Stilleben med levande ljus", samtliga tre verk med mycket karaktär och det gemensamt att motivet saknar blommor, vilket annars dominerar konstnärens produktion. Det ovan avbildade utropet, just ett blomsterstilleben och utfört under konstnärens sista levnadsår 1952 (utställt på Stenmans konstsalong 1959), har en utpräglad färgkänsla och utstrålning som ytterligare förstärks av det för konstnären ovanligt stora formatet på målningen.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
620256
2019-03-25