Sophie Södergren oljemålning 1878
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SOPHIE SÖDERGREN (1847-1923): Stilleben, signerad och daterad Södergren Paris 1878, olja på duk, 46x38 cm
I slutet av 1870-talet studerade Sophie Södergren i Paris och Rom. Hon medverkade bland annat i Världsutställningen i Paris 1878 med landskapsmålningar från Dieppe. Det här aktuella blomsterstillebenet är utfört samma år, 1878.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
620260
2019-03-25