Sophie Södergren oljemålning 1878

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SOPHIE SÖDERGREN (1847-1923): Stilleben, signerad och daterad Södergren Paris 1878, olja på duk, 46x38 cm

I slutet av 1870-talet studerade Sophie Södergren i Paris och Rom. Hon medverkade bland annat i Världsutställningen i Paris 1878 med landskapsmålningar från Dieppe. Det här aktuella blomsterstillebenet är utfört samma år, 1878.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

620260

2019-03-25