Gerda Rydberg Tirén oljemålning 1884

Klubbat för:

37 000 SEK

Schätzwert

15 000 SEK

Beschreibung

GERDA RYDBERG TIRÉN (1858-1928): En Moder, signerad och daterad Gerda Rydberg Paris 1884, olja på duk fäst på pannå, 41 x 37 cm.

Gerda Rydberg-Tirén utbildade sig vid Tekniska skolan i Stockholm 1875-1882 och senare även vid Konstakademien, varpå följde studieresor till Frankrike. Hon vann popularitet genom sina sagoillustrationer och ritade även påsk- och julkort, i likhet med Jenny Nyström. Hennes oljemåleri förekommer mer sparsamt på marknaden, och det aktuella verket, "En Moder", utfört i Paris 1884, fångar på ett ömt och finstämt vis samspelet mellan en mor och det lilla barnet. Verket var omslagsbild till tidskriften IDUN 1918, utgåva nr 3.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

Zustandsbeschreibung

620261

2019-03-25