Elsi samt Margareta Bourelius skålar 1930-60/tal

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ELSI BOURELIUS (1908-2001), samt MARGARETA BOURELIUS (född 1942) (2) skålar, glaserat lergods, signerade, stora skålen av Elsi, signerad "elsi" numrerad 379, lilla skål signerad "marga" ej numrerad, diameter ca 36 respektive 27 cm, höjd 9 respektive 8 cm

HISTORIK:Elsi Bourelius utbildade sig vid Konstfack i Stockholm omkring 1930 och praktiserade vid Steninge Keramik och Gabriel-Verken. Från 1935 drev hon egen verkstad i Stockholm och Skåne.

Smärre bruksslitage

620332

2019-03-05