Alvar Aalto karmstol modell 46 för Finlandia-huset

Klubbat för:

200 EUR

Utropspris

300 EUR

ALVAR AALTO, karmstol modell 46 för Finlandia-huset i Helsingfors, Artek, 1900-talets mitt.
Armlän samt ben i lackad björk, fast stoppad rygg och sits, armstöd och ryggstöd med svart läderförstärkning, bredd 60 cm, sitthöjd 43 cm, totalhöjd 80 cm

Åldersrelaterat slitage

620387

2019-03-08