Alvar Aalto karmstol modell 46 för Finlandia-huset
Klubbat för:
200 EUR
Utropspris
300 EUR
ALVAR AALTO, karmstol modell 46 för Finlandia-huset i Helsingfors, Artek, 1900-talets mitt.
Armlän samt ben i lackad björk, fast stoppad rygg och sits, armstöd och ryggstöd med svart läderförstärkning, bredd 60 cm, sitthöjd 43 cm, totalhöjd 80 cm
Åldersrelaterat slitage
620387
2019-03-08