Elli Hemberg oljemålning 1925
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
ELLI HEMBERG (1896-1994): Blomsterstilleben, signerad och daterad Elli Hemberg 1925, olja på duk, 92x60 cm
Elli Hemberg var mer känd som skulptör, och slog igenom först på 1970-talet. Hennes måleri däremot skapades främst tidigt i karriären, som i det aktuella utropet.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
620436
2019-03-25