Elli Hemberg oljemålning 1925

Elli Hemberg oljemålning 1925
Elli Hemberg oljemålning 1925
Elli Hemberg oljemålning 1925
Elli Hemberg oljemålning 1925
Elli Hemberg oljemålning 1925
Elli Hemberg oljemålning 1925
Elli Hemberg oljemålning 1925
Elli Hemberg oljemålning 1925
Elli Hemberg oljemålning 1925
Elli Hemberg oljemålning 1925

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

8 000 SEK

ELLI HEMBERG (1896-1994): Blomsterstilleben, signerad och daterad Elli Hemberg 1925, olja på duk, 92x60 cm

Elli Hemberg var mer känd som skulptör, och slog igenom först på 1970-talet. Hennes måleri däremot skapades främst tidigt i karriären, som i det aktuella utropet.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

620436

2019-03-25