Ljuskrona sengustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
17 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för sex ljus, brännförgylld stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar, kläppar, ovaler, piggar och romber, krönt av plym, genombruten krönplatta med skiva av opalinglas, kedjor med hängen, kronringen med dekor av kulor och lejonmaskaroner, ljusarmar i form av liggande siffran fem, droppbotten med sparljus, höjd 81, diameter 66 cm
För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se
Slitage, nagg, kompletterad, sannolikt omarbetad botten, dekorelement saknas
620449
2019-03-10