Ljuskrona sengustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

17 000 SEK

25 000 SEK

LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för sex ljus, brännförgylld stomme i mässing, behängd med olikslipade prismor i form av droppar, kläppar, ovaler, piggar och romber, krönt av plym, genombruten krönplatta med skiva av opalinglas, kedjor med hängen, kronringen med dekor av kulor och lejonmaskaroner, ljusarmar i form av liggande siffran fem, droppbotten med sparljus, höjd 81, diameter 66 cm

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Slitage, nagg, kompletterad, sannolikt omarbetad botten, dekorelement saknas

620449

2019-03-10