Hedvig Gustava Lagercrantz oljemålning 1889
Klubbat för:
7 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HEDVIG GUSTAVA LAGERCRANTZ (1862-1938): Litet barn med mössa, signerad och daterad Ava Lagercrantz 1889, olja på duk, 55x46 cm
Hedvig Gustava "Ava" Lagercrantz studerade bl.a. för professor Jules Lefebvre i Paris. Hon målade porträtt med utomordentlig exakthet, och deltog i Parissalongen 1888-1890, samma period som auktionens utrop tillkom.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
620499
2019-03-25