Anna Nordgren oljemålning 1891

Klubbat för:

25 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

ANNA NORDGREN (1847-1916): Kustnära landskap, signerad och daterad Anna Nordgren 1891, olja på duk, 38x63 cm

Anna Nordgren utbildade sig vid Konstakademien i Stockholm 1867-1874 och sökte sig på 1880-talet, efter en period i Frankrike, till England, som en av få svenska konstnärer vid denna tid, och bosatte sig i London. Hon deltog flitigt på utställningar, bildade konstnärsklubben "91 Art Club for Women" och blev med tiden ett aktat och etablerat namn i England vilket inte minst hennes försäljningsframgångar visar. Auktionens ena verk, i bild ovan, är utfört 1891 då Anna Nordgren är på toppen av sin konstnärliga karriär, motivet är troligen från Cornwall i sydvästra England. År 1899 återvänder hon till Sverige, och bodde bl.a. under ett år (1912) i Lund där auktionens andra utrop är utfört.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

620510

2019-03-25