Fanny Klingbom oljemålning 1905
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FANNY KLINGBOM (1861-1926): Visby ringmur, signerad och daterad Fanny Klingbom Visby 1905, olja på duk, 36x59,5 cm
Fanny Klingbom, född Sundberg, var en talangfull konstnär, tidigt fascinerad av landskapsmåleri. Det aktuella utropet visar hennes sinne för färg och ljus.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
Krackeleringar
620527
2019-03-25