Märtha Tynell oljemålning
Klubbat för:
25 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
MÄRTHA TYNELL (1865-1930): Stockholms ström - vy mot Söder och Gamla stan, signerad M Tynell, olja på duk, 32x55 cm
UTSTÄLLD
Prins Eugens Waldemarsudde, Ljusets magi, 2016
Märtha Tynell studerade inte vid Konstakademien i Stockholm som många av sina generationskollegor utan anlände till Paris som mycket ung, 1882. Hon stannade i över 20 år och studerade vid olika konstskolor samtidigt som hon reste runt i landet och målade, starkt påverkad av det franska friluftsmåleriet. Hon återvände till Sverige och bosatte sig så småningom, 1910, i Stockholm med ateljé på Södermalm, nu med Riddarfjärden som inspirationskälla för sitt måleri. Det aktuella verket är med sitt ljusspel ett utmärkt exempel på den impressionism som återfinns i hennes främsta verk. Målningen ställdes ut på Prins Eugen Waldemarsudde ("Ljusets Magi", 2016), och lyfts också fram i utställningskatalogen under rubriken
"Impressionism".
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
620554
2019-03-25