Märtha Tynell oljemålning

Märtha Tynell oljemålning
Märtha Tynell oljemålning
Märtha Tynell oljemålning
Märtha Tynell oljemålning
Märtha Tynell oljemålning
Märtha Tynell oljemålning
Märtha Tynell oljemålning
Märtha Tynell oljemålning
Märtha Tynell oljemålning
Märtha Tynell oljemålning

Klubbat för:

25 000 SEK

15 000 SEK

MÄRTHA TYNELL (1865-1930): Stockholms ström - vy mot Söder och Gamla stan, signerad M Tynell, olja på duk, 32x55 cm

UTSTÄLLD
Prins Eugens Waldemarsudde, Ljusets magi, 2016

Märtha Tynell studerade inte vid Konstakademien i Stockholm som många av sina generationskollegor utan anlände till Paris som mycket ung, 1882. Hon stannade i över 20 år och studerade vid olika konstskolor samtidigt som hon reste runt i landet och målade, starkt påverkad av det franska friluftsmåleriet. Hon återvände till Sverige och bosatte sig så småningom, 1910, i Stockholm med ateljé på Södermalm, nu med Riddarfjärden som inspirationskälla för sitt måleri. Det aktuella verket är med sitt ljusspel ett utmärkt exempel på den impressionism som återfinns i hennes främsta verk. Målningen ställdes ut på Prins Eugen Waldemarsudde ("Ljusets Magi", 2016), och lyfts också fram i utställningskatalogen under rubriken
"Impressionism".

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

620554

2019-03-25