Reseur 1800-talets andra hälft

Klubbat för:

19 500 SEK

Utropspris

5 000 SEK

RESEUR, 1800-talets andra hälft, troligen tillverkad av Paul Garnier, Paris, numrerad 1751, urtavlan märkt A. DEMEUR h:er de la Cour A BRUXELLES, fodral i graverad och förgylld mässing, fasetterade glas, emaljerad urtavla med romerska siffror, hel- och halvslag, dragnyckel medföljer, höjd 14,5, 9 x 7 cm

För konditionsrapport kontakta bertil.carlsson@auktionsverket.se

Smärre slitage, repetionsknapp saknas, SAV garanterar ej funktionen

620564

2019-03-10