Eva Bagge oljemålning 1959
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
EVA BAGGE (1871-1964): Maria läser, signerad och daterad Eva Bagge 1959, olja på duk, 46x42 cm
UTSTÄLLD
Stenmans Konstsalong 1959, nr 7763
Eva Bagge reste, tillsammans med Esther Kjerner, utomlands efter studier på Konstakademien 1892-95, först till Rom, sedan Paris och Bretagne. Hon fick sitt genombrott först 1941, på Gösta Stenmans Galleri i Stockholm.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
620595
2019-03-25