Eva Bagge oljemålning 1959

Eva Bagge oljemålning 1959
Eva Bagge oljemålning 1959
Eva Bagge oljemålning 1959
Eva Bagge oljemålning 1959
Eva Bagge oljemålning 1959
Eva Bagge oljemålning 1959
Eva Bagge oljemålning 1959
Eva Bagge oljemålning 1959
Eva Bagge oljemålning 1959
Eva Bagge oljemålning 1959

Klubbat för:

4 200 SEK

Utropspris

5 000 SEK

EVA BAGGE (1871-1964): Maria läser, signerad och daterad Eva Bagge 1959, olja på duk, 46x42 cm

UTSTÄLLD
Stenmans Konstsalong 1959, nr 7763

Eva Bagge reste, tillsammans med Esther Kjerner, utomlands efter studier på Konstakademien 1892-95, först till Rom, sedan Paris och Bretagne. Hon fick sitt genombrott först 1941, på Gösta Stenmans Galleri i Stockholm.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

620595

2019-03-25