Märta Rudbeck oljemålning

Märta Rudbeck oljemålning
Märta Rudbeck oljemålning
Märta Rudbeck oljemålning
Märta Rudbeck oljemålning
Märta Rudbeck oljemålning
Märta Rudbeck oljemålning
Märta Rudbeck oljemålning
Märta Rudbeck oljemålning
Märta Rudbeck oljemålning
Märta Rudbeck oljemålning

Klubbat för:

3 200 SEK

Schätzwert

3 000 SEK

Beschreibung

MÄRTA RUDBECK (1882-1933): Blommor i vas, signerad Märta Rudbeck, olja på duk, 46x42 cm

Efter studier på Konstakademien 1901-1906 fortsatte Märta Rudbeck sina studier i Paris 1908-1909 och vidtog även studieresor till Italien, Tyskland och England. Som medlem i Föreningen Svenska Konstnärinnor medverkade hon i föreningens premiärutställning på Konstakademien 1911.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

Zustandsbeschreibung

620601

2019-03-25