Silverbestick ´´gammal fransk´´ modell

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

2 500 SEK

SILVERBESTICK, ´´gammal fransk´´ modell, 24 st, bestående av: 8 serveringsskedar, Per Alfred Tengström, Västerås, 1901-16, 1 serveringsked, Otto Wilhelm Kjellberg, Västerås, 1854, 1 serveringsked, Johan Grönwall, Vänersborg, 1837, 6 bordsskedar, GAB, Stockholm, 1879, 1 bordssked, Anders Lundqvist, Stockholm, 1833, tillsammans med 1 serveringsked, 4 teskedar, 1 kaffesked och 1 efterrättsgaffel, några med inskriptioner, längd ca 12-23 cm, totalvikt ca 1 005 g

Slitage, bucklor, repor, ställvis anlöpning, 1 serveringsked är något sned

620715

2019-03-08