Maja Söderlund oljemålning

Maja Söderlund oljemålning
Maja Söderlund oljemålning
Maja Söderlund oljemålning
Maja Söderlund oljemålning
Maja Söderlund oljemålning
Maja Söderlund oljemålning
Maja Söderlund oljemålning
Maja Söderlund oljemålning
Maja Söderlund oljemålning
Maja Söderlund oljemålning

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

MAJA SÖDERLUND (1877-1954): Landskap med vattendrag, signerad Maja Söderlund, olja på duk, 58x68 cm

Maja Söderlund, gift Kumlien, studerade vid Konstakademien 1897-1902, och fortsatte sina studier i Paris och München. Hon medverkade i en rad utställningar i Sverige, främst Skåne, och även utomlands, i Tyskland och Argentina. Hon utförde främst barnporträtt och djurmåleri. Auktionens utrop är ett avskalat landskap i det något större formatet, befriat från onödiga detaljer och med drag av syntetism. Maja Söderlund belönades med den hertliga medaljen 1902 för sitt måleri.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

Krackeleringar, smärre färgbortfall

620719

2019-03-25