Maja Söderlund oljemålning
Klubbat för:
9 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
MAJA SÖDERLUND (1877-1954): Landskap med vattendrag, signerad Maja Söderlund, olja på duk, 58x68 cm
Maja Söderlund, gift Kumlien, studerade vid Konstakademien 1897-1902, och fortsatte sina studier i Paris och München. Hon medverkade i en rad utställningar i Sverige, främst Skåne, och även utomlands, i Tyskland och Argentina. Hon utförde främst barnporträtt och djurmåleri. Auktionens utrop är ett avskalat landskap i det något större formatet, befriat från onödiga detaljer och med drag av syntetism. Maja Söderlund belönades med den hertliga medaljen 1902 för sitt måleri.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
Krackeleringar, smärre färgbortfall
620719
2019-03-25