Josefina Holmlund oljemålning

Josefina Holmlund oljemålning
Josefina Holmlund oljemålning
Josefina Holmlund oljemålning
Josefina Holmlund oljemålning
Josefina Holmlund oljemålning
Josefina Holmlund oljemålning
Josefina Holmlund oljemålning
Josefina Holmlund oljemålning
Josefina Holmlund oljemålning
Josefina Holmlund oljemålning

Klubbat för:

5 600 SEK

7 000 SEK

JOSEFINA HOLMLUND (1827-1905): Sjölandskap med bro, signerad J Holmlund, olja på pannå av papp, 36x54,5 cm

Josefina Holmlund målade på 1860-talet i ett Düsseldorfinspirerade måleri, som lyser igenom i flera av auktionens utrop, bl.a. "Alplandskap med stuga" och "Sjölandskap med bro". När det franskinspirerade friluftsmåleriet kom på 1870-talet mattades Düsseldorfskolans drag av allt mer i hennes bilder men försvann aldrig helt.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

620724

2019-03-25