Anna Gardell-Ericson akvarell
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ANNA GARDELL-ERICSON (1853-1939): Sommarhage, signerad Anna Gardell-Ericson, akvarell, ca 35x26 cm
Anna Gardell-Ericson medverkade i Parissalongen 1882 där hon fick en stor framgång med sina små landskapsakvareller.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
620727
2019-03-25