Silverbestick

Silverbestick
Silverbestick
Silverbestick
Silverbestick
Silverbestick
Silverbestick
Silverbestick
Silverbestick

Klubbat för:

950 SEK

1 500 SEK

SILVERBESTICK, 16 st, bestående av: 6 smörgåskniv, svensk spetsig, Torndahl-Ekström, Stockholm, 1917, 1 serveringsked, Erik Nordgren (verksam 1817-1847), Jönköping, 1 serveringssked, Olof Robert Lundgren, Turku, Finland, 1862, 1 serveringssked, Gustaf Adolf Strömbäck, Helsingfors, Finland, 1851, 2 kaffeskedar, Hans Christian Siiger, Köpenhamn, 1931, tillsammans med 3 kaffeskedar, 1 syltsked, några med monogram, längd ca 12-22 cm, totalvikt (exl fruktkniv) 420 g

Slitage, mindre repor, ställvis anlöpning, en lagning på en kaffesked

620738

2019-03-08